Тема уроку: Сила Шевченкового викриття у поемі “Сон”
Мета уроку: донести до учнів емоційну силу поеми “Сон”, інвективне викриття царя, його оточення і всієї піраміди влади.
Цілі уроку:
Після його проведення учні повинні знати:
визначення сатири і політичної сатири, їх риси, вияви у поемі “Сон”, ставлення поета до царя і його оточення, бачення Шевченком причин імперського тоталітаризму.
вміти: знайти та виразно прочитати місця сатиричного зображення царя та цариці, “генерального мордобитія”, “землячка з циновими ґудзиками”, розповісти про ставлення поета до них, розкрити сутність “піраміди влади”.
Методи: робота з текстом, виразне читання, евристична бесіда.
План уроку.
Узагальнення попередньо розглянутого матеріалу.
Робота з аналізу зображення тоталітарного суспільства.
Підведення підсумків роботи над поемою.
Актуалізація здобутих знань.
Хід уроку.
Узагальнивши за структурою світового дерева (скрізь, у всіх трьох ярусах – Пекло), вчитель веде бесіду за домашнім завданням про з’ясування причин цього – царизму. Учні виразно читають уривки, можливо і кількаразово для повного розкриття емоційного багатства твору. Після цього шляхом групового обговорення створюється стереотипний словесний портрет царя (як його зазвичай уявляють і зображують). Цей портрет використовується у наступній бесіді.
Запитання:
У чому контраст між стереотипним зображенням царя і Шевченковим?
Чому він такий?
З яким настроєм підходить поет до цих образів?
Який з образів був ближчий вам до прочитання поеми? Після прочитання поеми і зображення “дерева”?
Підведення підсумків.
Евристична бесіда про “піраміду” – від царя з психологією солдафона – до рабів при владі, рабів-служників і народу-раба.
Питання для евристичної бесіди:
Що символізує сцена “генерального мордобитія”?
Які риси появляються у народі під час “гуляння”?
В якому роді поет говорить про зрадників і що це значить?
Що означає метаморфоза царя ведмідь-ведмедик-кошеня?
Хто такий землячок?
Які риси йому притаманні?
Заповнення піраміди:
Актуалізація:
Чи сцена в палаці є справою минулого?
Кого з політичних діячів сьогодення можна порівняти з царем та царицею?
Підсумкове питання: Це сон? То чому світ не може прийняти дух істини?
Д/з: міні-твір “Як прокинутись від “сну”?