Розробка уроку на тему: "Болото природне угрупування"
Тема: Болото природне угрупування.
Мета: Формувати поняття про природу України і рідного краю, про природні угруповання; сформувати поняття болото природне угруповання; продовжувати формувати практичні вміння і навички роботи з підручником, зошитом; розвивати пізнавальний інтерес, логічне мислення, уміння працювати в групі та самостійно; виховувати любов до рідного краю, повагу до товаришів.
Обладнання: таблиці та малюнки, що ілюструють життя прісних водойм і боліт, фізична карта України.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Аналіз погоди за тиждень.
2. Фронтальне опитування.
З якою темою познайомилися на минулому уроці?
Які прісні водойми є в Україні? У нашому краї?
Які рослини живуть у прісних водоймах?
Яке їх значення у природних угрупованнях? Як їх називають?
Які групи тварин живуть у водоймах?
Як називають ці організми у природних угрупованнях? Які тварини очищують водойми від залишків рослин і тварин? Як називають ці організми у природному угрупованні?
Чому водойму називають природним угрупованням? Обґрунтуй свою думку.
Які дії людей можуть зруйнувати водойму як природне угруповання?
3. Індивідуальна робота.
1. Знайди на малюнках тварин прісних водойм, назви їх, розкажи, як вони взаємопов’язані з іншими мешканцями водойм.
2. Побудуй на дошці ланцюг живлення, який утворився на водоймах.
3. Розглянь ланцюги живлення і визнач, у яких природних угрупованнях вони склалися Що таке ланцюги живлення?
Дерево Жук короїд Дятел ( )
Рогіз Комар Жаба Вуж ( )
Водорості Карась Щука ( )
Трава Цикади Зелений коник Вуж ( )
III. Мотивація навчальної діяльності.
1. Створення проблемної ситуації.
Розгляньте фізичну карту України. Яким умовним знаком позначаються болота, знайдіть болота на карті України.
Визначте, у якій частині України вони розташовані, на якій низовині?
2. Проблемне запитання.
Чому болота здебільшого розташовані на Поліській низовині, а на Дніпровській і Причорноморській низовинах їх немає?
3. Бесіда.
Що ж таке болото?
Де в природі утворюються болота?
Які рослини зустрічаються на болоті?
Які тварини там живуть?
IV. Нова тема.
1.Робота у групах.
Прочитати текст підручника ( с. 159 - 160)
1 група. Пояснити, як озеро перетворюється на болото.
У чому полягають причини утворення боліт?
2 група. Який рослинний світ боліт ? Які особливості має мох
Сфагнум?
3 група. Охарактеризувати тваринний світ боліт.
2. Практична робота на дошці.
Представник від кожної групи малює ланцюг живлення характерний
для боліт.
V . Фіз.хвилинка.
VI. Закріплення та осмислення знань.
1. Бесіда.
Порівняй природні умови на луках і на болоті. Чим вони відрізняються?
Чому на луках рослинний світ різноманітніший, ніж на болоті?
Які зв’язки між живими організмами болі ви усвідомили?
Яких організмів: виробників, споживачів чи перетворювачів найменше на болотах? Чому?
2. Робота в зошитах.
Заповнити таблицю « Болото природне угруповання»
VII. Підсумок уроку.
Яку тему опрацювали? Що найбільш зацікавило? Що було відомо, а
Що ні?
VIII. Домашнє завдання.
1. Опрацювати статтю підручника.
2.Підготувати розповідь про одне з рідкісних рослин чи тварин болота.