Тема. Речення із звертаннями.
Мета уроку:
сформувати поняття про звертання у мові, його функції та способи вираження;
звернути увагу на особливості вживання форм іменників у ролі звертання;
формувати вміння і навички конструювати й видозмінювати речення;
виховувати повагу спілкування, любов до рідного слова.
Тип уроку. Формування умінь і навичок.
Обладнання: ілюстративний матеріал, картки.
Хід уроку
І. Мотиваційний етап.
1.З'ясування емоційної готовності до уроку.
Погляньте за вікно. Яка сьогодні погода? Яким словом можна висловити настрій? А тепер посміхніться один одному, мені. Стало світліше... Побажайте товаришу успіхів. Стало сонячно. Давайте бачити добре і красиве довкола нас!
2.Актуалізація суб'єктивного досвіду та опорних знань.
До роботи! Успіхів вам і мені! Уявіть себе вчителями. Перевірте і оцініть знання своїх друзів. Які запитання поставите стосовно виконаного вами домашнього завдання? Подаруйте один одному запитання про речення.
Фронтальна перевірка знань.
Спишіть речення з дошки, поставте і прокоментуйте розділові знаки. Завдання виконуємо варіантами.
1) А наше все круг нас і води й дерева і переплески хвиль і вогкість лісова.
2) Деркачів перепілок куликів курочок усякого птаства було повно на берегах Десни.
Проблемне запитання. Після виконання домашнього завдання ви стали більше знати про речення як одиницю синтаксису? Що саме ви дізнались?
ІІ. Цілевизначення і планування.
1.Оголошення теми уроку (запис на дошці і в зошиті).
2.Вибір цілей уроку:
що навчимось;
що зрозуміємо;
навіщо це нам.
3.Колективне планування роботи.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
1.Вступне слово вчителя.
Ця тема вам уже відома. І ви самі могли б усе пояснити. Не вірите? Переконайтесь!
Працюємо в парах. Усно складемо міні-діалоги:
1)зверніться до сусіда по парті, зробіть зауваження стосовно його поведінки чи зовнішнього вигляду;
2)зверніться до сусіда по парті, похваліть за добрий вчинок чи порадійте його успіхам;
3)зверніться до сусіда по парті, підтримайте після невдачі на уроці чи втрати цінної речі.
Пам'ятайте: ніщо так не тішить вухо людини, як її власне ім'я.
2.Слово вчителя як підсумок роботи учнів (про звертання, його основні ознаки).
3.Робота з підручником.
Молодці! Тепер звернемося до помічника - підручника. Ст.66, рубрика "Запам'ятаймо". Прочитайте. Що нового дізнались? Перевірте вчителя, доповніть уже відоме.
4.Виконання вправи 136 (на закріплення почутого).
5.Виконання різнорівневих завдань.
Перевіримо, як ви засвоїли теоретичний матеріал. Будемо досдідниками!
Прочитайте уривок з вірша Г. Чубач.
"Дозвольте Вас,бабусю,
колись намалювати.
У Вас красиві очі
І руки вузлуваті".
"Авжеж, - бабуся мовить,-
Малюй, моя дитино!
Дивилась в небо довго -
Та й маю очі сині..."
Знайдіть і випишіть звертання. Які вони: поширені чи непоширені? У якому відмінку стоять слова, що називають того, до кого ми звертаємось? Хто буде вчителем і все пояснить?
Щоб читати далі, треба скачати...