Тема. Діалог.
Мета:
дати учням уявлення про діалог; формувати в них уміння правильно записувати діалог;
виховувати щедрість, сприяти розвитку дружніх стосунків.
Тип уроку: формування нових знань, умінь і навичок.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, електронний підручник, навчальні таблиці.
Слів у мові – мільйон, вибирай найкращі,
Кожен з них, лиш торкни,- як струна, виправа,
Зрозумілі, вагомі й усі вони наші –
Мелодійні, дзвнкі, українсьькі слова.
О. Лупій.
ХІД УРОКУ
І
. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка домашньої вправи.
2. «Мозковий штурм».
Як ви розумієте епіграф до нашого уроку?
3. Робота біля дошки.
Завдання: записати речення, поставити розділові знаки й лапки.
Не проводжайте мене попросила Ляля рідних я скоро повернуся.
IIІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ
V. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Слово вчителя.
Діалог — це різновид прямої мови, що передає розмову двох осіб.
Монолог — висловлювання однієї особи.
Полілог — розмова трьох чи більше дійових осіб.
1. Колективна робота за підручником з елементами бесіди. Вправа 188.
Завдання: прочитати текст. Знайти у першій частині пряму мову, зачитати. Прочитати діалог за особами. Які розділові знаки ставляться при діалозі? Вправа 189 (усно).
2. Творча робота.
Завдання: записати речення з прямою мовою у формі діалогу.
«Що з тобою, Петрику, чому ти сьогодні такий блідий?» — занепокоєно запитав учитель.
«А нічого,— відповів Петрик,— просто сьогодні мене умивала мама». (Народна творчість.)
3. Робота в парах за ситуативним завданням. Розіграти діалог за поданою картинкою (додаток.)
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Опрацювати розділ «Пряма мова. Далог» за електронним підручником.
2. Робота в групах.
Згадайте й запишіть невелику смішинку-діалог. Поставте розділові знаки.
VII. ПІДСУМКИ УРОКУ
Узагальнююча бесіда.
1.Що таке далог, монолог, полілог.
2.Які розділові знаки сталяться при діалозі?
VIII. ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
ІХ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, § 21, вправа 192.
Творча робота.
Завдання: скласти і записати діалог з товаришем про прочитану книгу. Використати подані речення.
Раджу тобі прочитати...
Я порадив би взяти в бібліотеці...