ДПА-2017

Порада

- Багато качаєш?

- Рекомендуємо зареєструватись! Зареєстровані користувачі качають по прямих посиланнях!

Головна » Читати онлайн » Інше » Різне [Додати статтю]

Розділові знаки у складнопідрядних реченнях


Розділові знаки у складнопідрядних реченнях
Кома 
1. Підрядне речення відокремлюється від головного комами: Що за літо заробить Мотря, те за зиму і проживуть. (Мирн.)
2. Якщо підрядне речення стоїть після головного й з’єднується з ним складеними сполучниками підрядності тому що, через те що, завдяки тому що, незважаючи на те що, внаслідок того що, в міру того як, з тих пір як, подібно до того як, так що, то кома ставиться або перед усім складеним сполучником, або в середині його, але тільки один раз. Місце коми визначається змістом речення: Довго співали дівчата, довго гуляли хлопці, незважаючи на те що другого дня треба було рано вставати. (Н.-Лев.)
Довго співали дівчата, довго гуляли хлопці незважаючи на те, що другого дня треба було рано вставати.

 
3. Між однорідними підрядними реченнями ставиться кома так само, як між однорідними членами в простому реченні: Як не мостився, як не ладнав,а оберемка не підняв.(Гл.)
Дітям здавалося, що вже вечір і що зараз прийде мати. (Вас.)


 
4. Між однорідними підрядними реченнями, з’єднаними повторюваними сурядними сполучниками, ставиться кома, але перше підрядне речення від головного комою не виділяється: Ішли на берег моря і коли яскраво світило сонце, і коли важкі хмари низько пливли над землею.

 
5. Якщо в складнопідрядному реченні збігаються два підрядні сполучники або сполучник сурядності й сполучник підрядності, то кома між ними ставиться тільки в тому випадку, якщо при вилученні підрядного речення не вимагається перебудова того речення, від якого залежить підрядне: Це рішення виникло в нього раптово, і він хотів його негайно здійснити, ніби не знаючи, що, коли мине хвилина, він не зможе сказати. (Мик.)

Кома не ставиться:
1. У словосполученнях більш ніж, менш ніж, не раніше ніж, не пізніше ніж і подібних: Це більш ніж зворушливо.
2. У стійких висловах, близьких за значенням до іменної частини складеного присудка або обставини способу дії, а також у порівняннях фразеологічного типу: руки стали як лід, упав як сніп, полетів як стріла, і приніс скільки зміг, все одно який, байдуже хто та ін.
3. Якщо після головного речення перед сполучним словом або сполучником підрядності стоїть частка не або повторюваний сполучник сурядності: Хотілось би знати не що він казав, а як він казав.
Він уважно розпитував і як себе почуває брат, і що він устиг зробити на заводі.
4. Якщо підрядне речення, що стоїть після головного, складається тільки з одного відносного слова з прийменником чи без нього: Черниш теж кричав, не пам’ятаючи що. (О. Г.)
Тяжко, важко нудить світом, не знаючи за що. (Шевч.)
5. Підрядні речення, що складаються із стійких словосполучень невідомо хто (де, коли ...), хто завгодно, де попало, (є) над чим працювати тощо: Парубок обертається на стук і невідомо кому погрожує кулаком. (Ст.)
6. Якщо підрядне речення зі складеним сполучником підрядності стоїть на першому місці (перед головним), то сполучник комою звичайно не розділяється: Перед тим як починати передачу — зайвих попросили із студії. (Тич.)
7. З’єднані одиничним сполучником і (й), та (і), або, чи (або), якщо обидві частини мають спільне слово або спільну частину: Дітям здавалось, що вже вечір і що зараз прийде мама.
 
  8.Не  ставиться  кома між  двома  головними  або  двома  підрядними  частинами  речення,  якщо  перші мають  спільну  підрядну,   другі —  спільну  головну  частину  й  з’єднані  одиничними  сполучниками і (й), та, або, чи:
 
(Коли він торкався до струн скрипки),
[все на світі зникало]  і [залишалася тільки музика ](В. Собко).
 
Добре було б, коли б саме тепер хтось заглянув до нас в гості  чи   хоча б
мама почала співати (М. Стельмах).
9.  Якщо збігаються підряд два сполучники (чи сполучник і сполучне
слово), то кома між ними не ставиться:
ПРИМІТКА.  Ставиться кома лише тоді, коли частину, що починається другим
сполучником, можна  опустити  без шкоди  для  будови  всього  речення:
[Він розумів], (що, (коли добре вивчить кілька іноземних мов), має шанс знайти непогану роботу).
 
Бачу вже я добре, що коли не тепер, то в четвер! (М. Кропивницький).

Крапка з комою
   Між однотипними підрядними частинами, не з’єднаними одиничними сурядними сполучниками, може ставитися крапка з комою, якщо ці частини далекі  за  змістом, дуже поширені, мають у сво-
єму  складі  інші  розділові  знаки:
Увага! Ніколи не ставиться крапка з комою між головною та підрядною частинами складнопідрядного речення.
Міряли  ви  її [України]  безмірні
шляхи зелених та рівних степів, де ніщо не забороняє вашим очам виміряти їх і вздовж, і вшир, і впоперек; де одні тільки високі могили  нагадують  вам  про  давнє життя  людське…;  де  синє  небо,
побратавшись з веселою землею, розгортає над нею своє блакитне, безмірно високе, бездонно глибоке шатро?..  (Панас Мирний).
Тире
     Замість  коми між  головною  та  підрядною  частиною може  стояти тире, коли підрядна частина вживається перед головною з метою  сильнішого  інтонаційно-смислового  виділення:
У такій позиції може вживатися кома та тире одночасно, особливо, коли головній частині передують кілька однорідних підрядних, для підкреслення  того, що складне речення яскраво ділиться на дві часто протиставлені чи порівнювані частини:
Де  грози падають — там райдуги встають (П. Тичини).
 
 Хто спить на землі — не боїться упасти (І. Драч).
 
Коли  зникає народна мова, —
народу  немає  більше (К. Ушинський). Хто  винуватий  серед  них,  хто
правий, — ніхто не розбере.
Двокрапка
     Після головної частини перед підрядною чи підрядними може ставитися двокрапка, якщо в головній частині є слово чи сполучення слів, які пояснюються в підрядних, при цьому робиться особлива  попереджувальна пауза:
 
Мимоволі силкуюся згадати: яка приємна
пригода  сталася  зі мною?.. (Є. Гуцало).
 
От  наче  й  небагато  хотілося б ще: щоб син його став людиною, щоб  іще вийти в поле сіячем (М. Стельмах).
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі!!!
[ Реєстрація | Вхід ]

Пошук


Профіль

По класах

Бібліотека учня

Читай українською!

Статистика



    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів: 0
 
Наша група в ВКонтакті