Інформація для вчителя
Поради щодо економного використання електроенергії
1. Йдучи - гасіть світло.
Причому не тільки йдучи з дому, але і просто переміщаючись між кімнатами у своїй квартирі. Статистика показала, що близько 30% електроенергії витрачається на освітлення приміщень, що пустують.
2.. Протріть електричну лампочку від пилу.
Добре протерта лампочка світить на 10-15% яскравіше запиленої.
3. Замініть лампи розжарювання енергозберігаючими лампами.
Хоча енергозберігаючі лампи коштують у 10 разів дорожче, ніж звичайні лампи розжарювання, працюють вони набагато довше і споживають при цьому у 4-5 разів менше енергії. Наприклад, компактна енергозберігаюча лампа на 12 Вт дає стільки ж світла, скільки лампа розжарювання 60 Вт. Це відбувається з-за того, що енергозберігаючі лампи майже не нагріваються і витрачають енергію тільки на світло, а не на тепло.
Середній термін служби звичайної лампи розжарювання - 1000 годин, а у люмінесцентної - у 15 разів більше. Можна забути про заміну лампочок майже на три роки.
4. Не залишайте електроприлади в режимі очікування.
Навіть у режимі очікування побутові прилади поглинають енергію.
5. Користуйтеся побутовою технікою класу А++.
Побутова техніка класу А за енерговитратністю - сама економічна. Наприклад, в енергозберігаючих моделях пральних машин автоматично визначається вага завантаженої одягу і відповідно з цим регулюється надходження води. Завдяки цьому води витрачається менше і відповідно на нагріванні економія електроенергії становить до 40%. При повному завантаженні така машина економить 0,4 кВт у годину. В залежності від обсягів прання можна зберегти від 200 до 450 гривень в рік.
6. Правильно встановіть холодильник.
Холодильник - один з головних споживачів електроенергії у наших будинках. Він «любить» прохолодні приміщення. Якщо хочете заощадити на електроенергії, не ставте його біля батареї або плити. Холодильник буде витрачати менше енергії, якщо поставити його біля зовнішньої стіни, але не впритул до неї. Чим більше повітряний зазор між задньою стінкою холодильника і стіною - тим нижче температура теплообмінника і ефективніша його робота.
7. Не ставте у холодильник гарячу їжу і не залишайте дверцята відкритими.
Систематично оглядайте прокладку дверцят, щоб у ній не з'явилося щілин і зазорів, що заважатимуть дверцятам щільно закриватися і надійно фіксуватися.
8. Розморожуйте холодильник два-три рази у рік.
Лід у холодильнику не холодить, а навпаки, працює теплоізолятором. Тому холодильник потрібно частіше розморожувати, не допускаючи утворення крижаної «шуби».
9. Правильно користуйтеся електроплитою.
Електроплита - найбільш марнотратний з побутових електроприладів. Якщо телевізор витрачає за рік близько 300 кВт/год, холодильник приблизно 450 кВт/год, то електроплита-більше 1000.
І до речі: посуд з нерівним дном може призвести до перевитрати електроенергії до 40-60%.
10. Почистіть чайник від накипу.
Для розумного використання енергії при кип'ятінні чайника слід наливати рівно стільки води, скільки вам потрібно саме зараз.
Накип у чайнику проводить тепло майже у тридцять разів гірше, ніж метал, тому істотно збільшує кількість енергії для кип'ятіння води.
11. Користуйтеся залишковим теплом побутових приладів.
Наприклад, у прасці зберігається залишкове тепло, якого вистачить на кілька хвилин прасування. Гладильна дошка з тепловідбивачем також допоможе заощадити електроенергію.
До речі: занадто суху або занадто вологу білизну доводиться прасувати довше, ніж трохи вологу, а значить, відбувається більша витрата енергії.
12. Не нехтуйте природним освітленням.
Використання сонячного світла - це один з найбільш істотних резервів економії електричної енергії. В залежності від потужності лампочок, якими ви користуєтеся, це допоможе заощадити до 200 грн. у рік.
13. Використовуйте сонячні батареї.
Сучасні сонячні батареї ефективно працюють і при похмурій погоді.
Кількість сонячної енергії, що надходить на поверхню Землі через тиждень, перевищує енергію всіх світових запасів нафти, газу, вугілля та урану.
14. Використовуйте компактні сонячні зарядні пристрої.
Сьогодні ринок пропонує велику кількість сонячних зарядок. Наприклад, стільниковий телефон з акумулятором напругою 3,6 В заряджається від такого пристрою протягом 12 годин. Такого заряду вистачить на 1,5 години безперервної розмови або на 30-60 годин роботи у режимі очікування.
До речі: трохи підзарядити мобільний телефон можна і без допомоги спеціальних пристроїв. Спробуйте, наприклад, покласти батарею телефону на розігрітий сонцем дах машини. Такої «зарядки» точно вистачить на кілька хвилин розмови.
15. Утепліть вікна!!!
У більшості наших будинків витрати енергії на опалення перевищують аналогічні витрати у європейських країнах зі схожим кліматом у 3-5 рази. За оцінками фахівців, до 50% втрати тепла відбувається через вікна. Утеплення вікон може підвищити температуру у приміщенні на 4-5°С і дозволить відмовитися від електрообігрівача, який за сезон може споживати до 4000 квт / год на одну квартиру або від 2 до 6,5 тисяч грн. (в залежності від тарифів на електрику). Утепліть дерев'яні рами ущільнювачем або поміняйте їх на пластикові склопакети.
16. Повісьте на вікна товсті штори.
Вдень відсувайте фіранки, а на ніч знову завішуйте вікна. Щільні штори допоможуть запобігти витоку тепла.
17. Встановіть на вікна тепловіддзеркалюючу плівку.
Тепловідбивна плівка - оптично прозорий матеріал зі спеціальним багатошаровим покриттям, який встановлюється на внутрішню поверхню зовнішньої віконної рами. Плівка пропускає 80% видимого світла, а всередині квартири відображає близько 90% теплового випромінювання, що дозволяє зберегти тепло у приміщенні взимку і прохолоду влітку.
18. Провітрюйте «по-ударному».
Постійно відкрита кватирка, як це не дивно, охолоджує, але не провітрює. А ось якщо провітрювати «залпом», на короткий час широко відкривши вікна, тоді повітря встигне змінитися, але при цьому не «вистудить» кімнату - поверхні у приміщенні залишаться теплими.
19. Утепліть стіни.
10% тепловитрат у житлових будинках - це тепло, що йде через підвал.
Тому у квартирі на першому поверсі, так само як і у заміському будинку, є сенс утеплити підлогу.
20. Утепліть лоджію і балкон.
Особливо ретельно слід утеплити балконні двері. На нижній частині дверей можна закріпити кнопками декоративний килимок, а на поріг з боку кімнати покласти, щільно притискаючи до дверей, зшитий з товстої тканини валик. Набити його можна поролоном або обрізками тканини.
21. Утепліть вхідні двері.
Дієвий спосіб зберегти тепло, що йде через вхідні двері, - встановити другу двері, створивши теплоізолюючий тамбур. І в будь-якому разі - двоє у вас дверей або одні - необхідно закрити щілини між стіною і дверною коробкою. Це робиться за допомогою монтажної піни.
22. Простежте за тим, щоб двері у під'їзд щільно закривалася.
Якщо двері у під'їзд погано закриваються, утеплення ваших власних вхідних дверей може виявитися неефективним. Цьому може допомогти або установка інерційного пристрою (так званий «доводчик дверей»), або кодовий замок. Якщо у під'їзді досі не встановлені подібні пристрої - це привід для звернення до організації, яка надає житлово-комунальні послуги.
23. Посадіть дерева навколо будинку.
Дерева довкола будинку сприяють утепленню стін будинку.
Запорукою успіху у питанні економії енергії є просто звичка пам'ятати про цю необхідність!