ДПА-2017

Порада

- Багато качаєш?

- Рекомендуємо зареєструватись! Зареєстровані користувачі качають по прямих посиланнях!

[ Свіжі повідомлення | Учасники | Правила форуму | Пошук | RSS ]
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Форум » Форум педагогів по предметах » Форум вчителів української мови та літератури » Урок виразного читання. Українські народні казки
Урок виразного читання. Українські народні казки
Victor_PasykДата: Четвер, 17.07.2014, 00:22:38 | Повідомлення # 1
Активіст
Група: Адміністратор
Повідомлень: 226
Статус: Offline
Тема. Урок виразногочитання. Українські народні казки.

Мета: поглибити знання учнів про тематику народних казок, їхні різновиди, особливості побудови;
формувати навички виразного читання і переказу казки, заохочувати дітей до щирого її тлумачення;
розвивати творчі здібності учнів;
формувати розуміння добра і зла, красивого і потворного;
виховувати позитивні риси вдачі, бажання творити добро.

Обладнання: збірки українських народних казок, ілюстрації до них;
презентація до уроку, таблиця«Будова казки».

Міжпредметні зв’язки: спорідненість українських казок з казками світу.

Хід уроку

I. Організаційна частина.

II. Мобілізація уваги учнів.

Вступне слово вчителя.
- Відомий французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері у своїй філософсько-алегоричній притчі-казці «Маленький принц» зауважив: «Усі ми з берега дитинства, хоча здебільшого й забуваємо про це». І кожен із нас прийшов з такої країни. А казка теж звідти — з дитинства людства і з дитинства нашого народу.

Усі ми — принаймні переважна більшість — виховувались у царині казок, але з роками призабуваємо цей дивовижний виховальний пласт.
Не забуваймо казок: вони повертають нас у дитинство
— країну мрій і високої поезії.

- Урок почнемо з давньої африканської притчі, що має назву «Як з’явилися у людей казки».

Жила собі колись миша. Бігаючи скрізь, проникала вона в будь-які будинки, у найпотаємніші сховища, а її очі ставали свідками багатьох подій. Одного разу миша вирішила сплести собі казки з усього того, що побачила на своєму віку. Кожну казку одягла в яскраве плаття – чорне чи біле, червоне чи синє. Так з’явилися казки в мишачій хаті.
Вони замінили миші дітей. Та якось по тому полю, де була мишача хатка, проходила отара овець, і якась вівця вибила ногою двері. Казки вибралися з хати і розбіглися по всій землі.

Тому й немає на землі народів, які б не знали казок, як немає, мабуть, і людей, які б їх не любили.

ІІІ. Актуалізація опорних знаньучнів.
1. Інтерактивне навчання:технологія «Мікрофон».
Пропонуємо учням продовжити речення:
- Я люблю читати казки, тому що…
- Пригадайте відомі вам казки.
- Хто найчастіше є героєм народної казки?
- Кого висміюють, а кого прославляють казки?
- На які групи поділяються казки? Які з них найдавніші?
- Які особливості побудови казки?
- Що таке зачин і кінцівка? Які найвідоміші зачини і кінцівки ви знаєте?
- Чим казки подібні до легенд та міфів, а чим відрізняються від них?
- Як ви розумієте слова «Казка – це дитинство людства і його мудрість»?

Таким чином підводимо учнів до думки, що К А ЗК А — це цікаве усне оповідання про вигадані повчальні події.

Є такі види народних казок: про тварин, фантастичні та соціально-побутові.

У них відображено народний побут, звичаї, господарську і громадську діяльність людей, їх взаємовідносини в суспільстві.

Казка виховувала, повчала, наводила на добрий розум не одне людське покоління. Немає жодного народу, навіть племені, в якого б не існувало своїх казок. Як і всі інші жанри фольклору, народні казки не мають одного автора. Їх протягом віків переробляв і шліфував народ.

2. Літературна вікторина. Гра «З якого це твору ?»

Вчитель демонструє ілюстрації до казок, на яких зображено дійових осіб народних казок, і пропонує назвати казки, в яких діють зображені персонажі.

ІV. Повідомлення теми, мотиваціянавчальної діяльності учнів.

V. Конкурс на кращого оповідачаукраїнської народної казки.

Слово вчителя
- Розповісти казку - виявити майстерність.

Умови проведення конкурсу:
 вибрана для переказу казка має бути українською народною; за обсягом невеликою;

 можна переказувати епізод, але такий, аби всі розуміли його зміст (наприклад перед розповіддю сказати вступне слово);

 можна готувати переказ чи інсценівку групами, парами;

 по можливості сценічно відтворити образи з
використанням костюмів героїв та оповідачів (наприклад, оповідач в образі дідуся Панаса).

Оцінюється розповідь за такимикритеріями:
 логічність, послідовність викладу подій;

 виразність розповіді, її інтонаційна відповідність змісту казки;

 чистота мовлення (відсутність лексичних помилок, слів-паразитів, орфоепічна правильність вимови);

 артистизм, доречність міміки та жестів;

 оригінальність.

VІ. Оцінювання учнів.
Відкрите оцінювання.
Для цього необхідно, щоб кожен учень мав картки з балами або картки певного кольору ( червоний – сподобалося дуже; зелений – молодці; синій – можна попрацювати краще).

VІІ. Колективний підсумок.Рефлексія навчальної діяльності.

Заключне слово вчителя.
- Понад сто років тому відомий педагог К.Д. Ушинський писав: «Я рішуче ставлю народну казку недосяжно вище всіх оповідань, написаних навмисне для дітей освіченою літературою… В народній казці
велика, сповнена поезії дитина – народ – розповідає дітям своїм дитячі мрії та принаймні наполовину вірить сам у ці мрії».

- Висловіть свої враження від уроку, продовживши речення:
- Я зрозумів, що …
- На наступних уроках мені хотілося б …
 
Форум » Форум педагогів по предметах » Форум вчителів української мови та літератури » Урок виразного читання. Українські народні казки
  • Сторінка 1 з 1
  • 1
Пошук:

Пошук


Профіль

    Логін:
    Пароль:

По класах

Бібліотека учня

Читай українською!

Статистика


 
Наша група в ВКонтакті